111111111

blog image

سرور مجازی چیست؟

در ابتدا قصد داریم به بررسی این موضوع مهم بپردازیم که اصلاً سرور مجازی چیست؟ و یا چه تعریفی می‌توان از آن ارائه داد؟ قابل ذکر است بگوییم که سرور مجازی در واقع همان vps می‌باشد که مخفف شده عبارت انگلیسی virtual private server است. سرور مجازی در واقع نوعی کامپیوتر مجازی در دیتا سنتر به شمار می‌آید که از ویژگی‌های مختلفی برخوردار است. از جمله مهم ترین این ویژگی‌ها می‌توانیم به سرعت بالای آن، همیشه در دسترس بودن و آنلاین بودن آن اشاره کنیم. به عبارتی دیگر در تعریف سرور مجازی چیست؟ اینگونه می‌توان گفت که سرور مجازی بخشی از سرور اختصاصی به شمار می‌آید که ویژگی‌های مشابهی با آن دارد و همچنین استفاده از آن نیز کاملاً مقرون به صرفه است. سرور مجازی در انواع مختلفی وجود دارد که هر کدام آن ها دارای کارایی منحصر به فرد و مخصوص به خود هستند.

سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی چیست؟

مهم ترین انواع سرور مجازی چیست؟

اگر بخواهیم بگوییم که مهم ترین انواع سرور مجازی چیست؟ می‌توانیم مواردی همچون میکروتیک، ویندوز، لینوکس و ترید را نام ببریم. نکته مهمی که در مورد سرور مجازی وجود دارد این است که در آن از تکنولوژی مجازی‌سازی استفاده می‌کنند. این تکنولوژی بدین صورت است که می‌توان یک نسخه مجازی از هرگونه واقعیت فیزیکی و یا سخت‌افزاری سرور ایجاد کرد. همچنین با استفاده از یک سیستم به راحتی می‌توان سیستم عاملی همچون ویندوز را بر روی آن نصب کرد. اگر به دنبال راهی هستید که با همین سخت‌افزار و سیستمی که در اختیار دارید از یک سیستم عامل دیگر استفاده کنید در اینجا فرایند مجازی‌سازی به شما کمک قابل توجهی می‌کند. در نهایت شما می‌توانید به هدف خود برسید.

ممکن است در اینجا این سوال برایتان به وجود آمده باشد که اصطلاح مجازی سازی به چه معنی است و کاربرد سرور مجازی چیست؟ در رابطه با این موضوع می‌توانیم بگوییم که مجازی‌سازی در واقع یک زیرساخت نرم‌افزاری و تکنولوژی خاص به شمار می‌آید که در سیستم‌ها و سرورهای مختلف جایگزین سیستم عامل می‌شود. در واقع از این طریق می‌توان بر روی سخت افزار یک سرور و یا یک سیستم خاص چند سیستم عامل مختلف را نصب کرد و آنها را به راحتی مدیریت نمود.

یک سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که فرق سرور فیزیکی و سرور مجازی چیست؟ اگر بخواهیم سرور مجازی را با سرور فیزیکی مقایسه کنیم می‌توانیم بگوییم که دارای عملکردی مشابه با یکدیگر هستند. اما نرم‌افزار مجازی‌سازی در انتزاع منابع از سیستم فیزیکی به ما کمک می‌کند. یکی از ویژگی‌های اساسی و مهم سرور مجازی این است که می‌تواند بدون اثرگذاری بر روی منابع دیگری که در سیستم میزبان وجود دارد برنامه‌ها، سیستم عامل و بارهای کاری خودش را راه‌اندازی و اجرا نماید. قابل ذکر است بگوییم که اگر بر روی یک سرور، مجازی سازی صورت گیرد در این صورت امکان بهره‌وری بیشتر از ظرفیت سرور وجود دارد.

در این شرایط می‌توان از ظرفیت سرور مورد نظر با کارایی بیشتر و نرخ بالاتری استفاده کرد که این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که باعث می‌شود کاربران امنیت بیشتری داشته باشند. علاوه بر آن کاربران می‌توانند به داده‌های خود دستیابی بهینه و راحتی داشته باشند. متمرکز سازی مدیریت سرور و حفظ منابع IT به صورت سازمان شده یکی دیگر از ویژگی‌های مهم سرور مجازی است. به طور کلی می‌توان گفت که سرور مجازی در زمینه خدمات کامپیوتری بسیار پرکاربرد است. در این نوع از سرویس روش کار بدین صورت است که از منبع‌های سرورهای فیزیکی مثل CPU  و RAM به طور خصوصی برای VDS استفاده می‌شود. بد نیست در اینجا به این موضوع نیز اشاره‌ای داشته باشیم که هر سرور مجازی به طور معمول دارای سیستم عاملی مستقل و کامل است.

مهم ترین انواع سرور مجازی چیست؟

مهم ترین انواع سرور مجازی چیست؟

آشنایی با مزایای سرور مجازی

در جواب سوال مزایای سرور مجازی چیست؟ باید بگوییم که اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید در فضای مجازی و یا اینترنت کسب و کار خودتان را رشد دهید و حرکتی رو به جلو داشته باشید بدون شک به یک میزبان مناسب برای این کار نیاز دارید. سرور مجازی می‌تواند به عنوان یک میزبان مناسب و ایده‌آل برای شما عمل کند و در پیشرفت کسب و کارتان به شما کمک قابل توجهی نماید. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از سرور مجازی مزیت‌های زیادی برای کاربران دارد که در قسمت زیر مهمترین آنها را برایتان آورده‌ایم.

  • مدیریت بکاپ

سرور مجازی این امکان را برای شما فراهم کرده است که از داده‌ها و اطلاعات خود بکاپ بگیرید. شما می‌توانید  آن را بر روی دیسک بک آپ و یا همان سرور ذخیره نمایید. پشتیبان‌گیری از داده‌ها امر بسیار مهمی به شمار می‌آید چرا که هر اتفاقی برای شبکه میزبان رخ دهد شما از اطلاعات خود پشتیبان گرفته‌اید و در این صورت لطمه‌ای به کسب و کار شما وارد نمی‌شود.

  • صرفه‌جویی در هزینه

اگر بخواهید بدانید که مهم ترین ویژگی سرور مجازی چیست؟ که باعث شده نسبت به سایر سرورها برتری داشته باشد باید بگوییم که سرور مجازی در کنار امکانات خاصی که  به کاربران خود ارائه می‌دهد مهم ترین ویژگی آن این است که هزینه چندان زیادی از کاربران دریافت نمی‌کند. در واقع سرور مجازی در قیاس با سرور اختصاصی هزینه کمتری برای کاربر دارد. البته این هزینه در قیاس با هاست اشتراک کمی بیشتر است.

  • عملکرد بالا و افزایش بهره وری

مزیت مهم سرور مجازی این است که عملکرد بالایی دارد و کاربران می‌توانند از سایت و امکانات آن با سرعت بالا استفاده نمایند.

  • مدیریت کامل سرور

سرور مجازی این امکان را برای شما فراهم کرده است که بر محیط سرور کنترل کامل و دقیقی داشته باشید و متناسب با نیازهای خود آن را تنظیم کنید. نصب و تنظیم پورت و یا نرم‌افزار سفارشی نیز بر روی سرور مد نظر وجود دارد.

  • افزایش قابلیت اطمینان

سرور مجازی از قابلیت اطمینان و ثبات بالایی برخوردار است. این سرورها قابلیت این را دارند که از یکدیگر جدا شوند که در این صورت در هر سرور فیزیکی تعداد کمی اکانت میزبانی می‌شود. این شرایط مواردی همچون کیفیت، عملکرد مطلوب، امنیت، کارایی بالا و سرعت بالا را تضمین می‌کند.

  • میل سرور اختصاصی

شما می‌توانید با سرور مجازی خود، از امکان میل سرور برای دامنه خود استفاده کنید. به عبارت دیگر شما قادر خواهید بود خیلی راحت به مدیریت ایمیل های دریافتی و یا ارسالی بر روی سرورتان بپردازید.

خرید سرور مجازی هتزنر

 

کاربرد سرور مجازی چیست؟

مزایای سرور مجازی چیست؟

کاربرد سرور مجازی چیست؟

در جواب سوال کاربرد سرور مجازی چیست؟ می توان گفت که این نوع سرورها کاربرد گسترده‌ای دارند. در واقع از سرور مجازی برای مواردی همچون ساخت و توسعه نرم‌افزار، کارهای مدیریتی و نظارتی، راه‌اندازی اپلیکیشن های خاص با منابع اختصاصی، ارسال ایمیل بدون هیچ گونه محدودیت و برای سایت‌هایی با تعداد بازدید بالا استفاده می‌شود.

 

پیام بگذارید